Czym jest alpinizm przemysłowy?

Alpinizm przemysłowy to pojęcie które dla wielu osób jest niejasne- być może wielu z nas drogą dedukcji skojarzy ten termin z pracami na wysokości, jednak techniki, zasady bezpieczeństwa i tym podobne, będą dla większości osób nieznane, dlatego warto byłoby rozjaśnić czym zajmują się alpiniści przemysłowi.
Prace na wysokości wykształciły się z technik wspinaczki górskiej i jaskiniowej. Stały się potrzebne ponieważ, wykonanie takich zadań jak na przykład: umycie okien w drapaczach chmur, naprawy fasad wysokich budowli, konserwacja anten czy przeglądy platform wiertniczych wydobywających ropę naftową, było trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania wykorzystania, technik i sprzętu alpinistycznego. By zapewnić bezpieczeństwo osobom pracującym na wysokości, w wielu krajach powstały organizacje alpinistów przemysłowych, uwzględniające normy prawa narodowego i międzynarodowego, w Polsce na przykład jest to Organizacja Techników Dostępu Linowego, w skrócie OTDL. By zachować bezpieczeństwo, alpiniści powinni pracować w parach. Również sprzęt używany przez pracowników powinien spełniać normy oraz posiadać dokumentację, w której zawarto dokładną datę wyprodukowania i pierwszego użycia sprzętu. Niestety wiele firm używa sportowych zamienników, aby zredukować koszty, co niesie ze sobą ryzyko nieszczęśliwych wypadków. Pamiętajmy o tym, że alpiniści by pracować legalnie, muszą posiadać aktualne badania wysokościowe, dlatego należy mieć się na baczności, jeśli osoba pracująca na wysokości odmawia pokazanie potwierdzenia takowych badań. Każda firma zajmująca się pracami na wysokości musi zapewnić pracownikom szkolenia BHP. Sami alpiniści według obowiązującego w Polsce prawa, nie muszą przechodzić dokładnych kursów, związanych z pracą z dostępem linowym czy alpinistyką w ogóle. Mimo tego każdy alpinista przemysłowy mający profesjonalne i odpowiedzialne podejście do pracy, doszkoli się, choćby na własną rękę.
Podsumowując alpinizm wysokościowy, jest naturalną odpowiedzią na potrzeby rynku. Z względu na ryzyko wiążące się z tą pracą, jest obwarowany wieloma normami, mającymi zapewnić bezpieczeństwo.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.