Dyskretny urok tradycji

Tradycja nie zawsze jest dobrze odbierana, jednak w budownictwie tradycję należy szanować i hołubić, gdyż jest gwarancją nie tylko bezpieczeństwa, ale również funkcjonalności i bezusterkowego funkcjonowania. Tradycja to pokolenia muratorów, a później mistrzów murarskich i architektów, którzy wszystkie swoje rozwiązania wypracowali metodą prób i błędów pozostawiając jedynie te sprawdzone. Nie można więc w budownictwie zerwać z tradycją, a w budownictwie drewnianym w szczególności. Wypracowane i sprawdzone metody sprawdzają się nadal i należy z nich korzystać w jak najszerszym zakresie.

Domy drewniane to cały przemysł, ale domy drewniane z bali to nadal rzemiosło i to z najwyższej półki. Każdy kiedyś widział chałupę stawianą z bali i wie jak ona wygląda. Te stare, zabytkowe to już rzadkość, najprędzej można je obejrzeć w jakimś skansenie. Ale stawia się nowe, niewiele różniące się od tamtych starych bowiem działa tu wspomniana tradycja. Mówi ona, że dach na Podhalu powinien mieć szerszy okap i bardziej stromy dach niż taki sam na Kujawach, że koniec belki powinien być z kapinosem, że podwalina nie może leżeć na kamieniach, a stragaż powinien mieć ozdobę.

Budownictwo drewniane z samej definicji jest ekologiczne, nikogo nie trzeba przekonywać. Chaty z bali podobają się, przyciągają uwagę, są obiektem marzeń. Kto by nie chciał w nich mieszkać? Jakie walory posiadają? Oprócz tych ogólnie widocznych, są na pewno zdrowe dla mieszkańców, nie ma w nich za grosz chemii. No, chyba, że ktoś sobie w środku lub na zewnątrz tą chemię zafundują, ale to już jego decyzja. Z reguły ten typ domu drewnianego jej nie potrzebuje. Jest więc ekologiczny i zdrowy z definicji swojej formy i użytego materiału. A do budowy można używać drewna sosnowego, świerkowego lub modrzewia. Wszystkie wymienione to gatunki iglaste mocno nasycone żywicą i jej lotnymi składnikami. Inhalację mamy zapewnioną po przekroczeniu progu.

Domy z bali całoroczne to dobry wybór i jeżeli ktoś o nich marzy, ale jeszcze się waha, niech sobie wyobrazi płonący kominek, głęboki fotel, zapach lasu i ciszę.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.