Jak oszczędzić na ogrzewaniu domu?

Na to, jak wygląda i funkcjonuje dom składa się wiele szczegółów, które sięgają dalej niż poczucie estetyki właściciela. Przede wszystkim dom musi być funkcjonalny, czyli spełniać swoje funkcje jako wygodne i bezpieczne miejsce życia dla osób tam mieszkających. Wiadomo, że zarówno za wygodę i bezpieczeństwo należy odpowiednio zapłacić – warto jednak unikać niepotrzebnych kosztów.

Do najbardziej obciążających finansowo aspektów posiadania swojego domu można z całą pewnością zaliczyć ogrzewanie. Ogrzewanie domu jest nie tylko energochłonne, ale i drogie. Warto więc zainwestować w rozwiązania, które na dłuższą metę pozwolą zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Model domu pasywnego przedstawia taki dom, w którym unika się niepotrzebnego zużywania energii na ogrzewanie poprzez zapobieganie jej uciekaniu na zewnątrz. Prawa fizyki są bowiem nieubłagane i temperatura zawsze będzie dążyła do wyrównania, dlatego też w sposób zupełnie bierny, ciepło ucieka z domu na wszelkie sposoby, marnując się na chłodzie jaki panuje na zewnątrz.

Szacuje się, że nawet jedna piąta uciekającego ciepła przenika przez okna i drzwi. Nie tylko stare okna i drzwi mogą być nieszczelne – aby zapewnić sobie prawdziwą izolację, należy sięgnąć po wyroby odpowiednio dostosowane.
Istnieje rodzaj drzwi, tak zwane drzwi pasywne, których specjalna budowa sprawia, że są doskonałym sposobem na dokładną izolację domu. Są grubsze od zwykle stosowanych drzwi, a poza tym drzwi pasywne posiadają dodatkowe zabezpieczenia w postacie uszczelek i innych elementów izolujących. W ostatnich czasach stają się coraz to popularniejsze, przez co producenci poszerzają swoją ofertę i poza funkcjonalnością, obecnie sprzedawane drzwi pasywne mogą się również pochwalić dużymi walorami estetycznymi. Szeroka oferta sprawia, że każdy właściciel domu może znaleźć drzwi pasywne, które będą pasować do ogólnego wyglądu domu. I choć ich cena jest nieco wyższa od typowych drzwi, jest to dobra inwestycja na przyszłość. Różnica w cenach szybko się zwróci dzięki spadku kosztów na ogrzewanie. Zatem drzwi pasywne to opcja, którą powinien rozważyć każdy właściciel domu.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.