Wakacje? Kierunek Albania!

Albania to jedno z najmniejszych europejskich państw, zajmuje powierzchnię ponad dziesięciokrotnie mniejszą od terytorium Polski – jest to niecałe 29 tys. km2, a liczba ludności to około 2,9 mln.

Republika Albanii leży na południowo- wschodnich terenach Europy, graniczy z Grecją, Czarnogórą, Macedonia oraz Serbią/Kosowem.

Jest krajem górzystym ale ma również dostęp do morza. Przez wiele lat omijana, powoli zaczyna być odkrywana na nowo. Nic dziwnego, jest to kraj o wielu zaletach – z łagodnym klimatem, różnorodnym krajobrazem, dziewiczą przyrodą i świetną kuchnią. Albania na wakacje jest warta polecenia.

Wybrzeża i plaże Albanii

Turyści najchętniej zaglądają do miejsc położonych na wybrzeżach Adriatyku i Morza Jońskiego. Do najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych należą:

– Durres – drugie co do wielkości i jedno z najstarszych miast w Albanii, także największy port kraju. Można tutaj znaleźć piaszczyste i szerokie plaże, ale także tłumy turystów.

– Saranda – małe miasteczko na południu, już u wybrzeży Morza Jońskiego. Od Sarandy do przełęczy Llogary ciągnie się albańska riwiera.

– Vlore – leży u styku morza Adriatyckiego i Jońskiego, posiada drugi co do wielkości port w kraju i jest jednym z najważniejszych albańskich kurortów.

Jeziora szum

W Albanii zachwycają jeziora, a trzy z nich szczególnie warte są wymienienia:

– jezioro Ochrydzkie – położone przy granicy z Macedonią, o powierzchni ok. 360 km2, na jego wybrzeżach znaleźć można wiele zabytkowych miejsc,

– jezioro Prespańskie – położone przy granicy z Macedonią i Grecją, pomiędzy górami Galičica i Pelister, na wysokości 967 m n.p.m, jego powierzchnia to ok. 290 km2,

– jezioro Szkoderskie – położone przy granicy z Czarnogórą. Jest to największe jezioro na Bałkanach, jego powierzchnia jest zmienna i wynosi od ok. 360 do 550 km2. Na jeziorze znajdują się wyspy z zabytkowymi monastyrami.

Albania może zachwycić, dlatego warto ją dla siebie odkryć.

Objazdowe wycieczki  do Albanii z klubem wyjazdowym Wytwórnia Wypraw.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.